top of page

Czym zajmuje się psychologia sportu

Psychologia sportu to dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem i opisywaniem mechanizmów psychologicznych u osób uprawiających sport. Wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiej psychiki psychologowie sportu i trenerzy mentalni wykorzystują aby wspomagać osiąganie jak najlepszych wyników.

Główne obszary zastosowania psychologii sportu to:

Budowanie zespołu

Psycholog wspiera tworzenie relacji między zawodnikami, pomaga w budowaniu odpowiedniej komunikacji w zespole, analizuje role w grupie, pomaga rozwiązywać konflikty.

Wyznaczanie celów

Psycholog pomaga w znalezieniu i odpowiednim sformułowaniu celów, tak aby były konkretne, jasne i motywujące. 

Radzenie sobie ze stresem

Stosując różne metody psycholog wspiera umiejętność radzenia sobie ze stresem przed zawodami.

Dobiera odpowiednie ćwiczenia  i techniki relaksacyjne i oddechowe tak, aby zawodnik potrafił panować nad emocjami w każdym momencie.

Trening koncentracji

Podczas ćwiczeń koncentracji zawodnicy uczą sie jak kierowac swoją uwagą, jak zwiększać szybkość reakcji oraz panować nad niepotrzebnymi myślami.

Budowanie pewności siebie

Poprzez regularne odpowiednio dobrane ćwiczenia i rutyny mentalne psycholog wspiera rozwój pewności siebie nie tylko podczas samego startu ale również w codziennym podejściu do treningu.

Przygotowanie mentalne

Psycholog pomaga w zbudowaniu tzw. rutyny startowej, która jest rodzajem rozgrzewki mentalnej.

Dzięki temu zawodnicy są przygotowani do startu, potrafią zachowac "zimną głowę", koncentrację i pewność siebie w najtrudniejszych momentach.

Please reload

bottom of page